Alfa Romeo NYT

Det nye klubblad

Medlemslogin


Velkommen, Gæst

EMNE: Den elektriske Alfa Romeo Junior - brugererfaring?

Sv: Den elektriske Alfa Romeo Junior - brugererfaring? 02.01.2026 14:42 #34536

Hej alfister

Det er nu ærgerligt at der ikke er nogle alfister som har købt en alfa ellert ( junior), der vil dele deres erfaringer med andre alfister
Må junior lades helt op til 100% hver gang eller hedder opladningen 20-80 % og hvor meget går tabt i km. når temperaturen er under 20 gr. + og hvor lang er rækkevidden ved frysepunktet ????????

Godt Nytår
Med venlig hilsen Søren
Mercedes EQA 350 AMG Line advance plus 4 Matic
Elektrisk panorama soltag
+ ekstra udstyr

Giulia 952 2019 SOLGT
Spider 916 1996 SOLGT
Alfa 159 ti. 2,4 210 hk. SOLGT
Alfa156 sportskit 1 SOLGT
Sidste redigering: 02.01.2026 14:49 af Søren Grøndberg.

Sv: Den elektriske Alfa Romeo Junior - brugererfaring? 08.01.2026 16:16 #34541

Hej.
Iflg. diverse bilblade, kører Alfa Junior på samme platform som diverse Stellantis mærker: Peugeot, Opel m.fl., og kører nærmest som en Peugeot e208.
Core og Special modellerne har 156 HK. 51 kwh. batteri. 410 km. rækkevidde. Ved 0 grader vil rækkevidden være ca. 320 km. (iflg. FDM). Iflg. Alfa Romeo hjemmesiden kan man lade op til 100 pct. i hjemmeladeren, og op til 80 pct. ved lynladeren ?? hvad forskellen er vides ikke.
Hvis Du er ude efter en Junior, skal Du gå efter Veloce modellen, efter div. bilfora er det en ÆGTE Alfa Romeo, og ikke en forklædt Peugeot eller lign.
Desværre har jeg, som pensionist, ikke råd til en Junior Veloce, så vi fortsætter i vores 10 år gamle Giulietta, der efter 180.000 km. stadig er sund og frisk.

Tage

Sv: Den elektriske Alfa Romeo Junior - brugererfaring? 08.01.2026 20:47 #34542

Efter Tage Rasmussens kommentar linker jeg lige igen til denne test, fra AutoEV:

youtu.be/ImYGG09beuE?si=LM61fTI5eIhdzEOu

Fra 41:50 omtales Speciale modellens køreegenskaber og der gives udtryk for at den bestemt skiller sig ud fra de andre biler på samme platform. Lignende konklusioner har jeg hørt og læst andre steder også.

Jeg har desværre ikke selv prøvet andre af Stellantis mærkerne, på samme platform, men det vil undre mig hvis speederrespons og styrtøj er lige så direkte som på Junior'en. Foreksempel kan man tage større 90 graders sving med kun 180 graders udslag på rettet. Altså kan man beholde begge hænder på rattet. Det giver en god sportslig fornemmelse.
Bevares.. det er jo stadig en tung bil og den er lidt højbenet. Hvis man ønsker den lidt lavere og med hårde affjedring kan man jo købe et sæt sænkningsfjedre til et par tusinde kroner. Vægten er der ikke noget at gøre ved.
Veloce modellen er dyr og desværre er rækkevidden for lille til mit behov, men der er nok ikke tvivl om at den kører bedre end basismodellerne.

Jeg købte en Junior Speciale på "Black Friday tilbud" midt i december, så min bruger erfaring er stadig begrænset. Som pendlerbil, med 150 km om dagen, er den indtil videre er behageligt bekendtskab med god komfort og relative gode køreegenskaber. Accelerationen er ikke imponerende når man kommer over 100 km/t, men det gør jo ik så meget på normal landevej. Der er fint acceleration ved lavere hastigheder.
Jeg er spændt på rækkevidde ved de temperaturer vi har i øjeblikket. Det har jeg stadig tilgode at teste.
Det er da helt sikkert ikke en Alfa for alle, men jeg synes egentlig de har gjort det meget godt inden for de rammer de har haft.

Sv: Den elektriske Alfa Romeo Junior - brugererfaring? 09.01.2026 14:49 #34543

Hej Peter.
Tillykke med Din nye Junior. Kan Du ikke, engang imellem, skrive lidt om hvordan den "opfører" sig, og om der evt. opstår problemer. Tilsyneladende er der ikke mange Junior ejere i klubben, så det vil være rart med lidt mere viden om alfaen.
Min bemærkning om køreegenskaberne kommer bl.a fra TOP GEAR REVIEW 2026, og andre bilfora, hvor veloce modellen roses for køreegenskaberne, og klandres for rækkeviden.

Tage

Sv: Den elektriske Alfa Romeo Junior - brugererfaring? 16.02.2026 22:40 #34571

Det britiske Autoexpress har nu en langtidstest af Junior Electra Veloce – og nederst ligeledes af Tonale PHEV

Test-parret for Junior synes at være ret godt tilfredse.

Et klagepunkt er at Apple-Carplay GPS har ledt dem på vildspor pga. en blokeret vej, men dybest set har det jo intet med bilen at gøre (Apple Carplay er efter min mening noget opreklameret bras, væsentligt ringere end Andriod og hvis man (som fx min datter) er afhængig af Apple, klares problemet oftest ved at skifte til Alfaens egen GPS (TomTom?),

Desuden klages over, at der ikke er plads til en vandflaske i sidelommen i døren, men at flasken derfor er nødt til at stå i holderen i midterkonsollen…(!).

Dette sidste ”altoverskyggende problem” var jo også problemet for en række Alfa’er fra dengang, hvor kopholder kun var noget, Alfa Romeo nødtvungent puttede i bilerne, alene til brug for amerikanere (undskyld, var lige ved at skrive noget grimt pga. at US-entusiasmen jo er på nulpunktet for tiden), der levede af fastfood, ædt i deres biler, men bla. aldrig har fattet, at biler er andet og mere end bare et simpelt transportmiddel…

I Junior-testen, der i det store og hele roser bilen, advarer de imod 18 og 19 tommer hjul, da det angiveligt forøger hjulstøj og vindstøj (!).

Umiddelbart ville jeg dog mene, at hjulstøj klart må afhænge af valget af dækmærket... At vindstøjen skulle blive forøget af større hjul, lyder for mig ”helt sort”, men jeg er jo selvfølgelig heller ikke ”ekspert” udi motorjournalistikkens AI- og e-verden..:

www.autoexpress.co.uk/alfa-romeo/junior/...term-test-dawn-grant

På samme side kan nedenfor man også finde en nyere test review af Tonale PHEV (FEB 2026), med en 6-måneders langtidstest nederst,

Det vanlige, tåbelige vrøvl i testen om at ”den er jo ikke lissom” en BMW eller en Volvo (som jo i dag er kinesisk-ejet) slipper vi dog ikke for, og da vi taler om familieklassen, er man ude i milimeter-sammenligninger om længde og bredde, og hvor Alfaen vinder på klart størst bagagerum..

Når den 6 måneders langtidstest af Tonale PHEV - altså med el-assisteret benzinmotor også skrives ”ud fra en kvindes synspunkt”, er det overraskende, at et af de eneste få klagepunkt er, at hun mener, at gearskifte-padlerne er direkte utiltalende (!), og at afbryderen til rat og sædevarme (er det vist nok) sidder for langt væk på info-tainmentsystemet på de højrestyrede biler for dem, der kører i ”den forkerte side af vejen”. idet den tilsyneladende ikke er flyttet...

Desuden lukker bagagerummet vist lidt for langsomt, når man skal have en hund ind der, og "vognbane-assisten” bliver af og til ”forvirret” fordi briterne ved midlertidig ændringer i vognbanerne ved vejarbejde på motorvej tilsyneladende maler grønne striber (!) og ikke gult som her…

Ellers er der ikke noget at komme efter. I realiteten er begge ret fremragende biler – eller hvad, Peter Vester.. ?
Sidste redigering: 16.02.2026 22:45 af Peter Engholm-Pedersen.
Tid til at oprette siden: 0.07 sekunder

Banner

© 2008-2026 Alfa Romeo Klub Danmark