Hej med jer og tak for mange gode bud!
Ruskeri er måske en upræcis beskrivelse, måske snarere hopperi, men det forekommer ved tilkobling, og lige så snart koblingen så har fat så stopper det - det er især i første gear - fra holdende tilstand.
Når jeg siger evt. def. gearkasse eller motorophæng, så hænger det sammen med, at ruskeriet klart kommer fra motor eller gearkasse eller transmissionen mellem disse dele - altså i forbindelsen med at kardanakselen skal transmittere rotationen fra motoren videre - spørgsmålet er sådan set bare, om der er erfaring for ruskeri (eller hopperi om man vil!?) ved hhv motorophæng og/eller gearkasseophæng eller andre ophæng (på min 155 v6er kunne ruskeriet opstå hvis det lille kødben, som stabiliserede motoren øverst i motorrummet, var mør eller sluppet i bøsningen!)?
Ligeledes siger slidt ophæng mig noget, fordi jeg mange gange har oplevet med de gamle VWere type 1 med hækmotor og gearkassen sammenboltet bagi (bobel/Karmann Ghia/hæk-Porsche/rugbrød mv.), at de, hvis det forreste gearkasseophæng var sluppet, kunne ruske og hoppe afsted med igangsætning - og her føltes og lød det også som en skæv eller fedtet kobling, men det var altså 9 ud af 10 gearkasseophænget - tja, ved ikke om man overhovedet kan sammenligne en VW med en Alfa - måske ikke?
Så altså fortsat lidt på herrens mark!
Godt Nytår til alle herinde!
Med venlig hilsen Jonas Vad