Hej Steffen
Da jeg læste dit spørgsmål tænkte jeg at - det er der nok andre der er bedre til at svare på en mig, jeg kan ihvertfald komme i tanke om mindst en håndfuld "specialister" på området.
Mine personlige erfaringer knytter sig mest til serie 2.
- Og derfor et par uddybende spørgsmål:
Er det gule koni beregnet på alfasud du vil montere?
De Koni jeg har set til 33'eren giver ikke nogen sænkning, det er kun fjedrene der bestemmer det. Hvis dæmper benet er kortere med 15mm så ville jeg i mangel af bedre videne mene at det selvfølgelig er fordi der er tale om en insert der monteres inden i de gamle spica ben - og dermed er fjederskåls anlæg og fjederskål i nøjagtig samme højde som den altid har været.
Men tager jeg fejl og der ikke er tale om en insert, burde det være forholdsvis uproblematisk at ilægge en mellemring - på eksempelvis 164'eren medleveres disse fra Koni til de bageste fjederskåle.
Det er desværre det bedste svar jeg kan komme op med - håber der er andre der kommer ud af busken
Venlige alfahilsner
Per