|
Den dag da dem fra Djævleøen tog til sparke-dæk-træf i Åbenrå |
|
Fredag, 27 November 2009 23:56 |
| |
 |
|
|
| |
Peter fortalte historier (der tilsyneladende krævede store armbevægelser), mens der blev ventet på mødestedet i Køge. |
|
|
Efter flere overvejelser om, at vi fra Sektion Sjælland, skulle besøge dem i vest, fandt vores så udmærkede Webmaster en dato hvor vi kunne lave et Kinderæg (en overraskelse, noget smukt og noget der smager godt) på dem fra det jyske.
Vi skulle mødes på Transportcenteret i Køge ved Burgerking, og flere og flere Alfaer indfandt sig ...
Så inden turen kunne starte mod Fyns land var vi blevet 7 stykker af de så smukke modeller - flere end selv den spøjse arrangør havde drømt om.
Efter opsamling/pause, løbe tør for benzin og en mindre forsinkelse grundet et grimt færdselsuheld (alt sammen på Fyn), gik turen videre, nu med 10 Alfa Romeoer, mod vores bestemmelsessted - Åbenrå Lystbådehavn.
|
|
| |
 |
|
|
| |
Pause og benzinpåfyldning (for dem, der nåede det) på rastepladsen ved Kildebjerg på Fyn. |
|
 |
|
| Opsamling af et par fynske og en vestsjællandsk Alfa Romeo på parkeringspladsen ved Grønnemose (også) på Fyn. |
|
 |
|
| Ankomst til parkeringspladsen ved "Under Sejlet" i Åbenrå. |
|
|
Ved vores pause på Fyn, kom der en lille bemærkning fra en alfist, at det var første gang han havde været med til noget der var så fedt og vildt, at køre så mange Alfaer sammen.
Turen gik videre ned gennem Jylland hvor et par eller tre små djævle indfandt sig, jeg blev sgu nød til og rulle ruden ned på Sølvi for og lytte til motor omdrejningerne på de tre fine Autobianchi a112 abarth, som selvfølgelig fik lov til at overhale - for dælen de var fine!
Samtidig stødte der flere og flere Alfaer til (der var nok en rede et sted i nærheden), og minsandten om ikke vi fandt reden på Åbenrå Lystbådehavn - med yderligere 20-25 biler.
Mads og de andre gæve alfister fra det sydjyske aktivitetsudvalg, diskede op med øl, vand og de fedeste knækpølser fra grill, jeg til dato have smagt!
|
|
| |
 |
|
|
| |
Grillen var det naturlige samlingssted for hyggesnak og pølsespisning. |
|
 |
|
| De fremmødte Alfa Romeoer var blevet stillet fint op på parkeringspladsen. |
|
 |
|
| Bagagerummet på en Sportwagon som kravlegård? |
|
|
Om det var omgivelserne der gav det sidste pift af Alfa-krydderi, Alfasnak eller bare følelsen af at man var havnet i blandt rigtige venner, det skal jeg ikke kunne sige men, fedt var det.
Efter et par dejlige timer hvor øjet fik alt hvad det kunne begære mht. Alfaer, så gik turen videre ”über die Grenze” (som det vist hedder på de kanter vi var) for et par stykker af os. Derefter gik turen hjemad, med et enkelt et stop i Knudshoved på Fyn, hvor vi havde en tiltrængt pause, lidt aftensmad og en snak om hvordan dagen var gået.
Jeg kan kun konkludere at, det var en fed dag og det var da dejligt og møde jer over fra det jyske, med tak for god forplejning.
|
|
| |
 |
|
|
| De nuttede Autobianchier nåede også Åbenrå. |
|
 |
|
| Pause i Knudshoved ... |
|
|
tekst: Johnny Levy foto: Johnny Levy & Lars R. Nissen
|
|
|
|
|
|
|
|